Tags

, ,

Podstawowe rozróżnienie wzoru jodełka francuska:

jodelka francuska Herringbone,

jodelka francuska Chevron

Pierwszy z nich – z angielskiego  Herringbone, a francuskiego batons rompus  –  jest starszy, stosowany od dawna ze względu na łatwość jego przygotowania. Składa się z klepek parkietowych, w kształcie prostokątów jednakowej wielkości. Klepki ułożone są pod skosem, tak, że krótszy bok  pierwszej z nich nachodzi na dłuższy bok drugiej, tworząc charakterystyczny ‘zig-zag’. Nie ma możliwości zmiany kąta ułożenia wzoru, ale można zmieniać wymiary klepek, nawet do wielkości desek podłogowych.

Drugi wzór jodełki francuskiej – z angielskiego  Chevron, a francuskiego point de Hongrie –jest znacznie trudniejszy i został wprowadzony do użytku znacznie później, prawdopodobnie w XVI wieku w galerii Franciszka I w Fontainebleau we Francji. W tym przypadku klepki parkietu są przycięte na krótszych końcach pod skosem. W ten sposób tworzą  grot strzały i idealna linię w miejscu spotkania się dwóch naprzeciwległych klepek. W tym wypadku istnieje możliwość zmiany zarówno wielkości klepek jak i kąta, pod którym klepki będę się spotykać.

Parkiet w tym wzorze najczęściej docięty jest pod kątem 45 stopni, ale można również spotkać podłogi, w których parkiety docinane są pod kątem 30 lub 60 stopni.

Na podstawie: Design Glossary: Herringbone and Chevron Floors

Tak się składa, że mamy  w grudniu Świąteczną Promocję na  parkiety pałacowe, w tym jodełkę francuską 😉 Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą.