Deska podłogowa króluje w podłogach europejskich domów od początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

W Polsce deska podłogowa jest najczęściej wybieraną formą podłogi drewnianej.

Najbardziej pożądane są deski szerokie i długie.  Często z fazką dla podkreślenia poszczególnych elementów podłogi.  Dąb, jesion, klon, sosna i modrzew to podstawowy materiał  jeśli chodzi o drewno  krajowe.

Akacja, buk oraz brzoza to rodzime  drewno, które  jest  również wybierane na podłogi. Z tych gatunków produkowane są nieco mniejsze elementy podłóg drewnianych, mniejsze niż klasyczne deski podłogowe, czyli po prostu parkiety.  Jednak montowane są najczęściej w taki sposób jak deska,  we wzorach przypominających wygląd deski podłogowej, czyli  wzór okrętowy, cegiełkę lub pasy krakowskie. Deski z drewna  egzotycznego są wybierane coraz rzadziej.

Rynek podłóg oferuje niezliczoną gamę  desek podłogowych  nie tylko jeśli chodzi o rodzaj drewna ale również sposób  wykończenia powierzchni . Deski  szczotkowane, starzone, barwione, wędzone o przeróżnej kolorystyce i fakturze powierzchni.

Od czasu do czasu pojawiają się  zupełnie nowe rozwiązania w deskach podłogowych, które są bardzo efektowne i doskonale pasujące  do nowoczesnych wnętrz. Mam tu na myśli np. deskę podłogową ze wstęgą. Pomiędzy deskę np. dębową  wprowadzana jest specjalna masa syntetyczna, która oddziela od siebie poszczególne elementy podłogi,  a jednocześnie uszczelnia jej powierzchnię. Posadzka dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje zupełnie nową formę.  Jest bardzo ważne  aby kolor wstęgi był dopasowany do innych elementów wnętrza.   Przypominał kolor ścian, mebli lub tapicerki. Wówczas całość  stworzy piękną harmonijną całość.

Jeśli wierzyć w to, że moda z zachodu Europy zawsze wcześniej, czy później do nas „ przychodzi”. To w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się  wzmożonego zainteresowania parkietem szczególnie w formach geometrycznych.  Zachód Europy już od roku 2010 coraz częściej wybiera parkiet  dębowy, który uważany jest za najbardziej ekskluzywny i szlachetny.  Zarówno podłogi z litego drewna jak i z drewna warstwowego, przygotowywane są  w postaci wzorów geometrycznych i gotowych  kasetonów.  Najbardziej popularnym wzorem jest wzór typu wersal.